Menu

Współpraca Microsoftu i Autodesku czyli HoloLens dla inżyniera

Autodesk, producent oprogramowania dla inżynierów i projektantów, rozpoczął współpracę z Microsoft w zakresie integracji okularów HoloLens z własnymi produktami. Już wkrótce HoloLens mogą przestać być tylko ciekawostką, a staną się narzędziem pracy dla profesjonalistów.

Celem współpracy jest integracja programu Autodesk Fusion 360 z HoloLens i opracowywanie przyszłych rozwiązań, które zmienią sposób pracy projektantów i inżynierów różnych branż. Połączenie oprogramowania Autodesk z możliwościami rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości ma ułatwiać i przyśpieszać pracę specjalistów. Projektowane urządzenia będą mogli z łatwością wizualizować w rzeczywistych wymiarach i otoczeniu. Holograficzne okulary ułatwią też pracę zespołową, ponieważ grupa inżynierów, z których każdy korzysta z HoloLens, może bardzo łatwo wspólnie pracować nad jednym projektem.

Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości ma pomagać oszczędzać czas, obniżać koszty projektowania i eliminować błędy konstrukcyjne w fazie prototypowej. Stać się tak może, ponieważ w dużo mniejszym stopniu będzie wymagane tworzenie fizycznych prototypów.

Co interesujące, urządzenie HoloLens nie musi być połączone z komputerem lub telefonem, żeby działać; jest ono całkowicie autonomicznie, dlatego zmiany w projektach będą mogły być nanoszone w dowolnym miejscu i czasie – może to być dom, biuro, hala produkcyjna lub plac budowy.

Podgląd na to co już za parę lat może być standardem w każdym biurze projektowym, Microsoft zademonstrował na poniższym materiale filmowym.

W lipcu tego roku, podczas konferencji Worldwide Partner Conference 2015, Microsoft po raz pierwszy zaprezentował integrację HoloLens z Autodesk Maya.