Menu

Autodesk Architectural Desktop 2007 – Nowości kolejnej wersji

Pojawiła się najnowsza wersja znanego programu do projektowania architektonicznego – Autodesk Architectural Desktop 2007. Nie minął jeszcze rok od premiery poprzedniej wersji ADT, a już mamy Architectural Desktop 2007. Twórcy programu zadbali o to, aby zawierał on kolejną porcję nowych funkcji przyspieszających pracę.
Zmienione obiekty AEC

Architectural Desktop 2007 pozwala tworzyć wielowarstwowe stropy i połacie dachowe, podobnie jak do tej pory ściany. Ponadto wprowadzono dla tych obiektów modyfikatory bryłowe i warunki przenikania takie jak dla ścian. W nowej wersji programu mogą być nakładane warunki przenikania stropów i połaci dachowych z innymi obiektami znajdującymi się w odnośnikach zewnętrznych. Kolejnym ulepszeniem stropów i połaci dachowych jest to, że w skład krawędzi wchodzą teraz prawdziwe łuki. Do tej pory była to duża ilość krótkich odcinków prostych, które nie mogły być edytowane po utworzeniu stropu czy połaci dachowej.
01
Nowa wersja ADT znacznie ułatwia tworzenie nietypowych schodów. Teraz schody mogą być generowane na podstawie płaskiego szkicu, a ponadto po ich utworzeniu możliwa jest edycja kształtu każdego stopnia za pomocą uchwytów oraz dodawanie modyfikatorów bryłowych. Dodatkowo (tak jak dla stropów i połaci dachowych) wprowadzono warunki przenikania z innymi obiektami, nawet poprzez odnośniki zewnętrzne. Poręcze mogą mieć teraz różne kształty pierwszego i ostatniego słupka. Słupki i tralki mogą być ustawiane prostopadle do biegu schodów, przy czym pierwszy i ostatni słupek posiadają specjalne uchwyty, za pomocą których możemy ustawić je pionowo – niezależnie od pozostałych słupków i tralek.
02

 

Elementy konstrukcyjne również zostały poddane podobnym zmianom. Dodano modyfikatory bryłowe i warunki przenikania z innymi elementami (również poprzez odnośniki zewnętrzne), a także możliwość tworzenia dowolnych wycięć za pomocą powtarzalnych bloków 2D.

03

Lepsza dokumentacja i zestawienia

Architectural Desktop 2007 unifikuje pojęcia pomieszczeń i powierzchni. W nowej wersji stworzono uniwersalny obiekt pomieszczenia, który przejął wszystkie niezbędne cechy powierzchni. Znane z poprzednich wersji grupy powierzchni zostały przemianowane na strefy. Zmiany tych obiektów nie obejmują jedynie nazw. Nowe pomieszczenia uaktualniają się automatyczne po zmianie położenia ścian: po dodaniu ścian dzielą się, po usunięciu ścian łączą, a po przesunięciu ścian zmieniają swój kształt. Zmiany wprowadzone do programu umożliwiają obliczanie kubatur zarówno dla pomieszczeń typowych, jak i dla nietypowych (poddasza, pomieszczenia pod schodami itp.). Co więcej możliwe jest teraz automatyczne utworzenie wszystkich pomieszczeń w całym rysunku za pomocą jednego kliknięcia myszą.

W ADT 2007 pojawiła się długo oczekiwana (zwłaszcza w Polsce) możliwość tworzenia tabel z dołączonymi blokami lub obrazami, co pozwoli na automatyczne generowanie zestawień stolarki z wbudowanymi widokami okien i drzwi.
Zmiany nie ominęły również wymiarowania AEC. W nowej wersji ADT możliwe jest wymiarowanie nie tylko do lica ścian, ale również (zależnie od wyboru) do linii symetrii ściany, osi konstrukcyjnej, lic warstw konstrukcyjnych lub wykończeniowych. Wymiarowanie ręczne nie pozostawia już po sobie niepotrzebnych punktów, posiada nowe uchwyty i może być skojarzone z obiektami AEC.

Autodesk Architectural Desktop 2007 zawiera również wszystkie nowości AutoCADa 2007, a jest ich niemało. Wystarczy wspomnieć o zupełnie nowym modelerze 3D, nowych sposobach wyświetlania obiektów 3D w rzutni (szkice, cienie itp.), zaadaptowaniu technologii mental ray do mechanizmu renderingu, czy zupełnie nowych sposobach poruszania się po trójwymiarowej scenie (spacer, przelot).