Menu

Autodesk Revit MEP

Revit MEP to oprogramowanie oparte na parametrycznej technologii BIM do projektowania instalacji wod-kan, elektrycznych i mechanicznych.

Revit MEP to narzędzie do modelowania trójwymiarowego połączonego z równoległym tworzeniem dokumentacji technicznej, ułatwia wymianę danych między instalatorem, architektem i konstruktorem.

Revit MEP przeznaczony jest dla inżynierów i projektantów konstrukcji mechanicznych oraz instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych i zapewnia narzędzia do projektowania i analizy instalacji.

Obejrzyj prezentację

podczas której zaprezentujemy przykłady zastosowania programu Revit MEP do projektowania instalacji wentylacyjnych, wody bieżącej, instalacji pożarowej, C.O. i elektrycznej. Zobaczysz jak można szybko i łatwo rozwiązywać najczęstsze zadania, przed którymi staje projektant instalacji.

Zalety Revit MEP

Kryteria wyświetlania elementów mechanicznych
Revit oferuje sparametryzowane wypełnienia kolorem i legendy do tworzenia prezentacji naszego zamysłu. Teraz w prosty sposób możemy przedstawić naszą wizję tak, aby nie trzeba było odszyfrowywać rysunków i zestawień. Używanie kolorowych rzutów usprawnia prezentowanie projektu klientowi i sprawia, że jest on łatwy w odbiorze. Wypełnienia kolorem są połączone z modelem, więc plany są automatycznie uaktualniane przy każdej zmianie.

Rury i kanały wentylacyjne
Revit MEP oferuje narzędzia do modelowania przestrzennych systemów wentylacyjnych. Intuicyjne wykorzystanie narzędzi skraca czas pracy nawet początkujących użytkowników. Kalkulator MEP’a wbudowany w program pozwala na szybkie zmiany średnic i długości elementów w sposób natychmiastowy. Wszystkie widoki na model, arkusze do wydruku są wzajemnie powiązane i koordynowane przez program, dzięki temu możesz dokonywać zmian w dowolnym momencie i miejscu, a dokumentacja jest cały czas aktualna.

Oświetlenie i obwody elektryczne
Revit MEP pozwala uniknąć błędów w projektowaniu oświetlenia i obwodów elektrycznych. Dzięki niemu możesz określić ilość odbiorników podłączonych do jednego źródła prądu, określić napięcia oraz długość obwodu elektrycznego. Możesz określić typ i zakres napięcia, napięcie graniczne w poszczególnych obwodach i ich obciążenie. Możesz zadać określony zakres napięcia i napięcie graniczne w poszczególnym obwodzie oraz jego obciążenie, a całość zestawić w tabeli i sprawdzić co należy zmienić. Dodatkowo Revit MEP tworzy ogólną analizę dla całego budynku i generuje raporty.

Analizy oświetlenia
Revit MEP posiada automatyczne obliczenie zapotrzebowania mocy oświetlenia, na podstawie norm i wartości zadanych przez projektanta. Definiując powierzchnie o różnym stopniu odbijania promieni światła, dodając lampy w standardzie IES (Illuminating Engineering Society) i definiując wysokość pomieszczenia możesz przeprowadzić analię światła dla danego pomieszczenia.

Modelowanie rur
W ReviT MEP szybko I prosto tworzysz parametryczne systemy rur. Gotowe elementy przeciągasz z paska narzędzi na arkusz i możesz łatwo je modyfikować, aby dopasować do potrzeb projektu, możesz nadać mu odpowiedni spadek, wysokość na początku i na końcu. W tym czasie Revit umieszcza rurę w odpowiednim miejscu w dokumentacji i dodaje do zestawień.

Analizy
Używając Revit MEP i IES Virtual Environment możesz przeprowadzić różne analizy dla projektowanego budynku. Między innymi: analizę ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia.

Elementy parametryczne Revita
Elementy parametryczne Revita są podstawą do wymodelowana instalacji elektrycznych, wod-kan, mechanicznych. Poza dostępem do bibliotek masz możliwość stworzenia samemu parametrycznych elementów bez znajomości jakichkolwiek języków programowania.

 Zmiana gdziekolwiek jest zmianą wszędzie
Wszystkie zmiany w modelu sa automatycznie wprowadzane w całej dokumentacji. Dzięki temu Revit eliminuje błędy spowodowane brakiem koordynacji między rysunkami. Teraz masz pewność, że wszystkie rysunki są zawsze aktualne.

Współpraca z branżami
Revit MEP jest oparty o tej samej platformie co Revit Architecture i Revit Structure. Wymiana danych między tymi programami jest dzięki temu najlepszą drogą do stworzenia kompleksowej dokumentacji.

 Współpraca z Revit Structure
Z Revit MEP mamy możliwość konsultowania dokumentacji razem z konstruktorem pracującym na Revit Structure. Daje to możliwość wychwycenia i wyeliminowania ewentualnych konfliktów pomiędzy projektem w MEP i projektem konstrukcji.

Import/Export Data (gbXML) for Third-Party Analysis
Z Revit MEP możesz wyeksportować model do gbXML (green building extensible markup language) aby przeprowadzić analizę energii. Po zakończeniu obliczeń zaimportuj dane z powrotem i wprowadź zmiany w modelu.

Eksport do DWF
Za pomocą jednego kliknięcia możesz wyeksportować swój model do DWF 3D, abi inni mogli go obejrzeć w Autodesk Design Review.

Korzyści

Szybkie efekty pracy
Program umożliwia rysowanie kanałów, rur oraz korytek na przewody w 3D w pełni automatycznie, tzn. sam automatycznie dobiera złączki takie jak kolanka, trójniki, redukcje i inne. Wszystkie urządzenia oraz zawory i inne oprzyrządowanie instalacji są obiektami które wymagają jedynie wstawienia na rysunku. Aksonometrie, przekroje, rzuty generowane są automatycznie. Skutkiem tego jest możliwość uczestniczenia w wysokobudżetowych przedsięwzięciach o krótkich terminach realizacji, lub też branie kilku zleceń na raz. Nie trzeba mieć też ogromnego biura.

Efektywne projektowanie
Dzięki mnogości narzędzi do analizy budynku pod kątem kubatur, powierzchni a także zapotrzebowania na energię chłodzącą i ogrzewającą łatwiej zaprojektować instalacje. Mechanizmy umożliwiające automatyczny dobór przekrojów układów rur i kanałów, znacznie zaoszczędzą czas i ułatwią projektowanie. Rzuty i inne widoki dodatkowo mogą zostać odpowiednio zmodyfikowane tak aby prezentowały w przestępny sposób dane wynikające z analizy systemu instalacyjnego.

Minimalizacja się błędów rysunkowych 
Wszystkie zmiany są automatycznie wprowadzane na wszystkich rysunkach, opisach, automatycznie zmieniają się elementy połączone z elementem zmienianym, jest w tym pełna dynamika. Revit automatycznie wypełnia etykiety przez co opisy są poprawne i też zmieniają się automatycznie w zależności od zmian.

Przejrzysta koordynacja 
Projektowanie w 3D można porównać do wirtualnego budowania. Dzięki temu widzimy w 3D gdzie elementy wchodzą w kolizję z innymi instalacjami lub konstrukcją. Do dyspozycji również mamy narzędzie do wykrywania kolizji. Łatwiej też koordynować instalacje różnych branż, kiedy mamy wspólne jedno narzędzie do wszystkich.

Pełna zgodność z DWG
Możliwość importu dowolnej geometrii 3D (np. z archicada czy programów dla konstruktorów np. Tekla pro steel itp.) Dzięki temu że Revit jest produktem firmy Autodesk mamy pewność że rysunki są dokładne zgodne ze wszystkimi wersjami AutoCAD.

Zobacz też nowości w najnowszej wersji:

 

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Wystarczy wypełnić formularz:
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Firma

Administratorem Twoich danych jest firma Aplikom Sp. z o.o. Będziemy przetwarzać dane w celu wykonania umowy oraz w celach marketingowych. Podstawą przetwarzania danych jest obowiązek realizacji umowy, udzielone przez Ciebie zgody lub tzw. uzasadniony prawnie interes, który mamy w tym, aby promować swoją ofertę. Całość informacji w zakresie przetwarzania danych dostępna jest pod linkiem: http://aplikom.com.pl/rodo/