Menu

BIM-owa rewolucja

Od kilku lat oprogramowanie przeznaczone dla BIM jest już powszechnie dostępne, pozwala tworzyć modele, rysunki i gromadzić dane z wielu systemów CAD wspomagających projektowanie. Umożliwia integrację wszystkich systemów budynku i weryfikację wystąpienia konfliktów, które mogłyby spowodować znaczne przestoje na budowie.

Zaawansowanym użytkownikom i ekspertom – specjalistom i konstruktorom – BIM umożliwia wykorzystanie analizy 4D, pozwalającej na integrację harmonogramów budowy, i 5D, umożliwiającej modelowanie kosztów. BIM oznacza także tańsze i sprawniejsze inwestycje.

W lutym 2014 r. Parlament Europejski głosował za zmianą przepisów dotyczących zamówień publicznych, zalecając korzystanie z narzędzi elektronicznych, takich jak BIM. Argumentem za przyjęciem koncepcji BIM jest nie tylko zmniejszenie kosztów – zdaniem zwolenników nowego prawa wprowadzenie tych standardów oznacza także poprawę jakości i konkurencyjności na rynku. Wielka Brytania, Holandia, Dania, Finlandia i Norwegia już teraz wymagają zastosowania BIM przy inwestycjach budowlanych finansowanych ze środków publicznych.

Rozwiązania tworzone z myślą o BIM są zintegrowane z usługami w chmurze. Zapewnia to praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie tworzenia fotorealistycznych wizualizacji, renderingów, analiz i symulacji, a także modeli 3D ze zdjęć. Ten trend będzie się nadal rozwijał, co znacząco poprawi wydajność pracy oraz innowacyjność projektów.

Przemysław Nogaj
Menedżer ds. rozwiązań dla architektury i budownictwa, Autodesk