Menu

BIM w infrastrukturze

Niewątpliwie idea modelowania informacji o budowli (BIM, Building Information Modeling) staje się coraz bardziej popularna. W ciągu ostatnich lat stała się konkretnym sposobem na lepsze zarządzanie i kontrolę inwestycji. W Europie są już wprowadzane odpowiednie regulacje prawne, zalecające korzystanie z narzędzi elektronicznych wspierających tę technologię. W Polsce BIM zaczyna być mocno widoczny, zwłaszcza w budownictwie kubaturowym i mimo, że jest jeszcze wiele do zrobienia, pewne jest, że już niedługo BIM stanie się standardem.

Koncepcja BIM, która pierwotnie powstała jako udoskonalenie wyłącznie technologii projektowania budynków, dzisiaj jest postrzegana jako remedium na te wyzwania i sposób na usprawnienie ogółu działalności przedsiębiorstw we wszystkich sektorach branży budowlanej. BIM należy traktować jako oparte na współpracy, interdyscyplinarne i skupione wokół modelu podejście do usprawnienia działalności danej organizacji. BIM skupia się bezpośrednio na usprawnieniu projektowania, budowy i zarządzania cyklem życia wszystkich obiektów budowlanych, a odbywa się to przez wplecenie procesów, standardów i technologii modelowania zintegrowanego w cały ten cykl – od wykonania projektu do eksploatacji i zarządzania obiektem.

Chociaż transformacje to nic nowego, przemiana, której jesteśmy dziś świadkami dzięki technologii BIM, stawia przed branżą szereg nowych i wyjątkowych wyzwań, które wynikają w głównej mierze ze złożoności technicznej, harmonogramów i finansowania projektów infrastrukturalnych. W przypadku sektora infrastruktury, BIM może zmienić sposób w jaki pracują i współdziałają przy projektach właściciele, wykonawcy, projektanci, planiści i wiele innych osób.

Najważniejsza w BIM jest informacja. Cyfrowa. Pełna. Dostępna.

bim_spojne_zrodlo_informacjiW technologii BIM, w odniesieniu do inwestycji infrastrukturalnych, najważniejsza jest informacja, jej sprawny przepływ oraz możliwość wykorzystania tej informacji na każdym etapie procesu inwestycyjnego – od koncepcji, po projektowanie, wykonawstwo i eksploatację wybudowanych obiektów. Przepływ informacji jest szczególnie istotny w projektach infrastrukturalnych, ponieważ koszt jej przetwarzania i stopień skomplikowania jest bardzo duży.

Efektem stosowania BIMu jest model, który jest znacznie lepszym nośnikiem informacji niż opis czy płaski rysunek, a może być jeszcze wzbogacany o dane pochodzące z pomiarów terenowych, informacje o istniejącej infrastrukturze czy budynkach i innych. Model pozwala na dwustronną komunikację. To nie jest tylko miejsce, w którym gromadzimy dane, ale również miejsce, z którego je wyciągamy. To samo dotyczy wizualizacji, harmonogramów, czy kosztorysów, gdzie występuje dwustronna komunikacja z modelem na każdym etapie inwestycji.

Jak przygotować się do realizacji kontraktów infrastrukturalnych zgodnie z BIM?

Aby ułatwić Państwu zrozumienie istoty BIM i rozwiać wszelkie wątpliwości z tym związane zapraszamy na WIRTUALNĄ i BEZPŁATNĄ konferencję, będącą kompleksowym kompendium wiedzy o tej technologii BIM w odniesieniu do rynku infrastrukturalnego.

Wirtualne wystąpienia ekspertów z Polski i zagranicy dostarczą Państwu konkretnych odpowiedzi na 11 pytań:

 1. Czy BIM w infrastrukturze to jeszcze moda czy już konieczność?
 2. Gdzie tkwi sedno BIM?
 3. Jak przygotować firmę projektową do realizacji kontraktów BIM?
 4. Jak wygląda proces BIM w pracowni projektowej?
 5. Jakich danych potrzebuje wykonawca, aby wycenić, przygotować harmonogram i zrealizować inwestycję?
 6. Jak dobrze zarządzać procesem realizacji inwestycji?
 7. Jakich danych o projekcie potrzebuje inwestor, aby sprawnie zarządzać inwestycją?
 8. Jak przygotować się do uruchomienia inwestycji zgodnie z BIM?
 9. Jakie są kluczowe etapy wdrożenia BIM?
 10. Co stanowi istotę takiego wdrożenia?
 11. Jakie są faktyczne korzyści z BIMu dla poszczególnych uczestników procesu inwestycyjnego?

Przedstawimy ponadto:

 • Przykłady wykorzystania BIM w infrastrukturze w Polsce i Europie:
  • Wdrożenie systemu do projektowania zgodnego z BIM w BSiPG Gazoprojekt SA.
  • BIM w projektowaniu sieci wod-kan – przykłady europejskie.
  • Wdrożenie systemu zarządzania zasobami lotniska wojskowego w Ministerstwie Obrony Republiki Słowenii.
 • Przykładowy proces przepływu danych w pracowni projektowej na podstawie rozwiązań Autodesk.
 • Przykłady praktyczne wykorzystania projektu BIM do realizacji inwestycji i zarządzania inwestycją.

Poniżej znajdują się prelekcje odpowiadające na pierwsze 2 pytania z powyższej listy. Dostęp do pozostałych materiałów znajduje się pod filmami.

Aby wziąć udział w wirtualnej konferencji wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Na podany email prześlemy Państwu dostęp do wszystkich prelekcji. Dostęp i udział jest oczywiście bezpłatny.

Nazwa firmy / instytucji
Imię i nazwisko
Stanowisko
Telefon
Adres e-mail
W celu realizacji zgłoszenia prosimy o zaznaczenie poniższych zgód dotyczących działalności marketingowo/handlowej Arkance Systems Poland Sp z o.o. Jednocześnie informujemy o możliwości ich późniejszego wycofania


Administratorem Twoich danych jest firma Arkance Systems Poland Sp. z o.o. Będziemy przetwarzać dane w celu wykonania umowy oraz w celach marketingowych. Podstawą przetwarzania danych jest obowiązek realizacji umowy, udzielone przez Ciebie zgody lub tzw. uzasadniony prawnie interes, który mamy w tym, aby promować swoją ofertę. Całość informacji w zakresie przetwarzania danych dostępna jest pod linkiem: RODO