Menu

SPI SheetMetal Inventor

SPI SheetMetal Inventor jest w 100% zintegrowany z aktualnym oprogramowaniem CAD firmy Autodesk Inventor i umożliwia dokładne rozwinięcia arkuszy blachy, nawet bardzo złożonych części oraz zespołów. SPI tworzy aplikacje dla branży blacharskiej od ponad 30 lat. Rozwiązania SPI są sprawdzone i stosowane przez wielu zadowolonych klientów na całym świecie.

 

Dlaczego SPI

Korzyści SPI zaczynają się tam, gdzie kończą możliwości innych programów, głównie dzięki odniesieniu do łańcucha procesów i możliwości wygenerowania kodu NC.

Narzędzia do projektowania

SPI dostarcza katalog narzędzi do wykrawania i formowania blachy. Wyboru i użytkowanie dokonuje się przez wypełnienie pól dialogowych, w których definiuje się parametry narzędzi. W ten sposób zawsze używamy narzędzi, które są lokalnie dostępne i mogą być używane dla wybranych grubości materiału. Możliwy jest również import narzędzi z TruTops Punch.

Używając edytora materiałów SPI można również z TruTops Bend czytać dane dotyczące materiału oraz narzędzia gięcia, które mogą być zdefiniowane w grupach z górną i dolną matrycą.

Można również użyć własnych, specyficznych narzędzi CAD i przesyłać informacje dotyczące produkcji dalej w ramach realizowanego procesu produkcyjnego.

Informacja o atrybutach produkcyjnych

Do otworów i wytłoczeń wymagane jest czasem, aby tekst był wyświetlany na rozwinięciu, zamiast na konturze, który określa narzędzie do kolejnego procesu produkcyjnego.

Dzięki SPI można zlokalizować zastąpienie tekstu w modelu 3D za pomocą informacji produkcyjnej dla specjalnych konturów otworów lub wytłoczeń. Ponadto używamy atrybutu do przesyłania ryciny tekstowej na rozwinięciach. Tekst na przykład zawiera wzór obróbki, który można przekazać do rozwinięcia na TruTops Punch. Dzięki temu wzór obróbki jest już umieszczony i wyrównany.

Parametry rozwinięcia

SPI używa parametrów rozwijania do obsługi produkcji opartej na technologii, na przykład laser i wykrawanie. Po załączeniu danych materiałowych do wybranych części z blachy odpowiednie parametry będą wybrane i zapisane w pliku. Najpierw jednak trzeba dostosować te parametry zgodnie z wymaganiami. Raz zdefiniowana i zapisana konfiguracja parametrów może być szybko wykorzystana z rozwijalnej listy Inventora i skojarzona z konkretną częścią. Ponadto mamy dostęp do następujących parametrów rozwijania: Powierzchnie swobodne, Rysunek, Precyzja, Obróbka końcowa, Bend Mark, NC, DXF, GEO, WiCAM, Tabela gięcia, Definicja działania następczego. Dla narożników oprogramowanie oferuje szeroki zakres różnych typów podcięć (np. okrąg, kwadrat, podłużny, romb, laser flex). Istniejące podcięcia narożników można nadpisać także dla gotowych stref gięcia. Niepożądane cięcia, które muszą zostać przemodelowane teraz stały się przeszłością.

Rozwinięcie gotowe do produkcji

SPI oblicza rozwinięcia w oparciu o TRUMPF, wykorzystując ponownie promień produkcji. Alternatywnie wartość skracania jest obliczana na podstawie wzorów, współczynnika K lub z empirycznie ustaloną tabelą redukcji. Narożnik i strefa podcięcia, tak samo jak rozłożona długość są dokładnie analizowane na rozwinięciu. Możliwe jest wyświetlanie linii gięcia i linii granicznych stref zginania.

Swobodnie formowane, stożkowe i cylindryczne powierzchnie o dużych promieniach mogą z sekwencją linii gięcia zorientowanych na produkcje być przygotowane do gięcia lub toczenia. Znaki gięcia mogą być automatycznie dodawane do linii gięcia tak, aby pracownikowi łatwiej było znaleźć pozycję linii na płycie. W złożeniu jest możliwość rozwinięcia wszystkich części składowych jednocześnie. Dane materiałowe i parametry rozwinięcia można przydzielić albo do poszczególnych części albo do wszystkich części aktualnego złożenia. W ten sposób mamy pewność, że nie zapomnimy o żadnej części.

Obsługa importowanych części

Dzięki regulowanym tolerancjom importowane części również zostaną rozwinięte i przygotowane do produkcji. Działa to nawet z bryłami o ostrych krawędziach bez funkcjonalności Inventor – moduł blachowy. Tutaj wszystkie dane technologiczne przechowywane w bazie danych SPI (np. materiał, grubość blachy, narzędzia do gięcia, wykrawanie i formowanie) są uwzględniane. SPI zawsze oblicza poprawne rozwinięcia, co wynika z zastosowanych narzędzi do gięcia i przypisanej technologii produkcji.

Powierzchnie swobodne

Rozwijanie powierzchni swobodnych i przejść nie będzie już dłużej problemem. Dzięki SPI można rozwinąć zakrzywione powierzchnie, np. stożkowe, eliptyczne oraz inne powierzchnie przejściowe. Czasem dla powierzchni swobodnych – tj. przenośniki ślimakowe – gięcie w jednym kierunku jest decydujące, natomiast drugi kierunek jest nieistotny. Dzięki optymalizacji i zorientowaniu na produkcję, pozycjonowanie linii i narzędzia gięcia SPI zapewniają rozwinięcia, które można przenieść bezpośrednio do działu produkcji.

Konstrukcja o ostrych krawędziach

SPI posiada polecenia w zakresie projektowania ostrych kołnierzy. Polecenie Podziel Powierzchnie umożliwia wirtualne cięcie płaskich powierzchni z blachy oraz dodanie atrybutów podziału narożnego. SPI oblicza dokładne rozwinięcia w kilka sekund. Wszelkie cięte ukośne niezbędne do produkcji są przetwarzane opcjonalnie.

Biblioteka komponentów

SPI SheetMetal Inventor zawiera profesjonalną bibliotekę zdefiniowanych komponentów, które mogą być użyte w każdej chwili. Kilka kombinacji zaokrągleń, połączeń pod kątem, może być wybrane w czytelnym oknie dialogowym i następnie utworzone jako części gięte. Biblioteka komponentów SPI pomaga w tworzeniu projektów odpowiednich do produkcji i do umieszczenia ich jako przykłady w bazie danych. W ten sposób definiujemy swoją konstrukcję.

Widoki powiązane

W momencie dokonania zmiany w projektowanym modelu 3D, automatycznie zostanie zaktualizowane jego rozwinięcie wraz z dostosowaniem wymiarów.

Interfejsy

Za pomocą interfejsu SPI TruTops można importować materiały oraz informacje o procesie gięcia z TruTops Bend do modułu zarządzania materiałem w celu wykorzystania go podczas projektowania. Dzięki temu w trakcie procesu projektowania brane są pod uwagę promienie gięcia i współczynniki gięcia faktycznie występujące w procesie produkcji. Opcjonalnie jest generowany plik GEO, zawierający informacje odnośnie gięcia, wykrawania oraz informacje o produkcji, który można bezpośrednio wykorzystać w modułach TruTops Suite (TruTops CAD, Nest, Laser, Punch, Bend). Interfejs również umożliwia wybór wykrawania i narzędzia do formowania z TruTops Punch. TruTops Punch czyta informacje dotyczące produkcji przetransferowane z SPI i przydziela je do odpowiedniego wzoru obróbki. Pełne informacje o gięciu danego elementu (kąt otwarcia, promień, kombinacja narzędzi do gięcia, technologia gięcia) przekazywane są do TruTops Bend w pliku GEO. Dzięki temu, rozwinięcie może być natychmiast użyte w TruTops Bend do generowania kodu NC.

Za pomocą interfejsu SPI WiCAM można bezpośrednio eksportować geometrię rozwinięcia do pliku XML, który jest przetwarzany przez oprogramowanie WiCAM PN4000. Plik XML zawiera: geometrię rozwinięcia, informacje o gięciu i linii gięcia (kąt gięcia, promień gięcia, skrócenie i położenie), grawerunek, informacje o narzędziach (numer identyfikacyjny, pozycja, orientacja i strona), a także jednostki – szczególnie dla długości i kątów oraz atrybutów zdefiniowanych przez użytkownika.

SPI obsługuje każdy format importowany przez Inventora:

 • STEP AP203/214: *.step; *.stp
 • IGES: *.igs; *.iges
 • CATIA V4: *.CATPart, *.CATProduct, *.model
 • CATIA V5: *.CATPart, *.CATProduct

 

SPI SheetMetal Inventor – cechy i zalety

 • Biblioteka narzędzi z narzędziami do wykrawania i formowania
 • Import narzędzi z TruTops Punch
 • Dostęp do bazy danych TruTops Bend
 • Edytowalna i rozbudowywana biblioteka komponentów ze standardowymi częściami, połączeniami, przejściami i kołnierzami
 • Zarządzanie materiałem za pomocą edytowalnej zawartości danych
 • Obsługa wymiarów metrycznych i calowych
 • Modyfikacja materiału podczas projektowania
 • Projektowanie ostrych oraz półokrągłych narożników
 • Projektowanie wygodnych narożników odpowiednich dla produkcji
 • Rozkładanie narożników kulowych
 • Rozkładanie importowanych części z dokładnością błędu
 • Automatyczna korekta łagodności narożników
 • Tolerancyjne i elastyczne rozwijanie lekko zakrzywionych, swobodnie uformowanych powierzchni
 • Rozkładanie zakrzywionych powierzchni, na przykład przejścia stożkowe lub eliptyczne
 • Rozwijanie nieobciążonych kołnierzy
 • Rozwijanie asocjacyjne
 • Obliczanie wartości skracania w oparciu o współczynnik K, swobodne formuły lub obliczenia TruTops
 • Definicja obliczeń skracania na jednym zagięciu
 • Gotowe do produkcji pozycjonowanie linii gięcia i narzędzi do gięcia na dowolnych powierzchniach
 • Eksport DXF-, GEO-, PN4000
 • Przeniesienie informacji produkcyjnych (np. kroków) do interfejsów CAM
 • Wyświetlanie prawidłowych znaków gięcia i tabel gięć
 • Kalkulacja kosztów z eksportem

Skontaktuj się z nami.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Określ poniżej, o czym chcesz porozmawiać, a my oddzwonimy albo odpiszemy.
Interesuje mnie:
Imię (nazwisko mile widziane)
Telefon
E-mail
Firma (opcjonalna)

Administratorem Twoich danych jest firma Aplikom Sp. z o.o. Będziemy przetwarzać dane w celu wykonania umowy oraz w celach marketingowych. Podstawą przetwarzania danych jest obowiązek realizacji umowy, udzielone przez Ciebie zgody lub tzw. uzasadniony prawnie interes, który mamy w tym, aby promować swoją ofertę. Całość informacji w zakresie przetwarzania danych dostępna jest pod linkiem: http://aplikom.com.pl/rodo/